Fotoeditorial – Píď po pídi

pidalka_1

Od dětství jsem s údivem pozorovala, jak drobná „žížalka“ pečlivě odměřuje krok a systematicky se posunuje tam, kam potřebuje. Píďalka na fotografiích je z Jadranského pobřeží, kde byl porost tamaryšků a borovic.

Píďalky jsou housenky večerních motýlů, které jsou charakteristické zvláštním opakovaným pohybem – po povrchu se posunují „přinožením“ k hlavě a opětovným natažením těla. Samičky píďalek jsou mnohem menší než samci, protože mají redukovaná křídla. Samičky jsou zavalité a základní zbarvení je běložluté s černými a žlutými kresbami. Okřídlení samci mají žlutavá, tmavšími lomenými pásky zdobená křídla a měří 40 – 45 mm.

pidalka_2
Typická pozice píďalky ve tvaru písmene omega.
pidalka_3
Ještě zdolat roh karimatky…
pidalka_5
Překonávání překážky proběhlo obdivuhodně rychle.
pidalka_7
Píďalka se udrží i na hladké ploše. Kámen pro ni nebyl žádný problém.

 

  Píďalek je mnoho druhů a jsou rozšířeny po celém světě až do polárních oblastí, od Evropy, přes Asii až po Japonsko. Housenky škodí na většině ovocných dřevin, ale i na okrasných stromech, lesních porostech, zelenině i květinách. Obecně jsou o unášeni větrem. Tak se dostávají vždy dál a dál a jednotlivé exempláře mohou větrné proudy zanést na velkou vzdálenost. Tím je usnadněno šíření druhů.

Foto: autorka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*