Dům bez konce, a přece v něm nic nechybí

Dům bez konce
Dům bez konce
Vizualizace části domu s kruhovým půdorysem. Autor návrhu Ing. Arch. Pavel Girt.

Jsou lidé, kteří uvažují o stavbě rodinného domku, chtěli by něco zvláštního a přitom praktického, ale takový projekt prostě ne a ne najít. Jeden je drahý, jiný nevyhovuje velikostí, další neodpovídá představám o budoucím útulném domově. Jestli i vy patříte mezi budoucí stavitele, nabízíme vám už kdysi zpracovaný projekt, respektive budeme vám vyprávět příběh o hlemýždím domečku.

Někdy v šedesátých letech minulého století spatřil světlo světa projekt domku, který z ptačí pesrspektivy připomíná průřez šnečí ulitou. Není známo, zda byl dům podle projektu tehdy postaven, ale jedno je jisté, přízemní domek je velmi prostorný, variabilní, světlý a hlavně, projekt počítá s tím, že stavbu lze dokončit v jakékoli fázi a vždycky to bude hotová budova.

Autorem nápadu a zpracovatelem projektu byl francouzský architekt. Základní myšlenkou návrhu bylo postavit dům, který není finančně náročný, roste postupně podle počtu členů rodiny a jejích individuálních požadavků, ale nikdy nevypadá jako nedokončená stavba. Tedy něco jako dům na pokračování.

Dům bez konce

Výchozím bodem v projektu je pozemek se dvěma stromy. Za nějaký čas je mezi ně postaven venkovní krb – jádro domu. Jenže u krbu není příjemné posezení, když fouká vítr. Proto se pokračuje ve stavbě závětrné zahnuté stěny – začátku spirály, která je uzavřena lehkou příčkou. Přišla zima a plískanice – spirála byla zastřešena. Vznikl obytný prostor bez oken, osvětlený i větraný střešním oknem. První obytná „buňka“ je na světě, ale nároky na prostor časem stoupají. Zahnutá stěna je protažena do půlkruhu dál a příčka je posunuta, takže obytný prostor se výrazně zvětší. Ale ani to nestačí a stavba pokračuje dál, k původní buňce se přidá další a další. Za čas je spirálovitá zeď, která byla spolu s krbem základní buňkou, celá uvnitř domu.

Projekt domu na pokračování také provokuje k úvaze, jak uspořádat zahradní úpravu, který styl bude s netradiční stavbou korespondovat a jak s neobvyklým tvarem pozemku vůbec pracovat. Kopírovat tvar stavby a založit spirálovitou  zahradu? Nebo bude vhodnější příčné členění? Další otázkou je jak řešit přibývající části zahrady spolu s rozšířenou stavbou? To jsou otázky pro zdatného zahradního architekta, ale vraťme se k šnečímu domu. Ještě se sluší dodat, že dům do kruhu byl u nás již postaven ze slámy a hlíny v Rapoticích,  v podobném duchu jako byl zpracován původní francouzský projekt. Podrobnosti, foto a info o stavbě najdete zde: http://www.kulatydum.cz/kontakt.htm.

 

Foto: autorka a www.kulatydum.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*