Exotika na balkóně

Exotika na balkóně

Exotika na balkóněNa dovolené v přímořských zemích nás často okouzlí množství neznámých rostlin a květin.  Někdy je to  jen větvička z parku u hotelu, kterou si našinec přiveze ze sebou domů, aby si mohl připomenout tu neopakovatelnou atmosféru kouzelných západů slunce, šumění moře a vůni exotiky. A přitom stačí tak málo – pár truhlíků s barevnými květinami, křesílka a malý stolek a hned máme jednu „místnost“ navíc, alespoň od jara do podzimu.

Přenosné rostliny s bohatou záplavou květů zahalí terasu či balkón do okouzlujícího světa exotických dálek. A tady platí zásada – čím větší nádoba, tím lepší růst a tím zpravidla i bohatší kvetení a silnější estetický účinek. Kvetoucí subtropické či tropické druhy zpravidla vyžadují slunce po většinu dne a propustnou výživnou zeminu s dostatkem vláhy. Za horkých dnů je proto vhodné zalévat ráno i večer.

Bohatý výběr exotických rostlin

Mezi nejčastěji pěstované druhy patří oleandr (Nerium). Je velmi nenáročný a je dostupný v mnoha barvách od bílé, růžové, žluté až po různé odstíny červené. Bohatě a neúnavně kvete od května do konce vegetačního období. Je vděčný za občasné osvěžení listů jemným deštěm, jinak bez problémů snáší sucho. Bohatstvím obrovských květů nás okouzlí durman (Datura, syn. Brugmansia). Kromě nádherných květů nám zpříjemní pobyt na terase i omamnou nasládlou vůní, kterou zaznamenáme zejména ráno a večer. Rostliny jsou mimořádně náročné především na závlahu; velké rostliny vystavené přímému slunci je však třeba zalévat i několikrát denně. Exotickou krásou na nás dýchne bohatě rozkvetlá bugenvilea (Bougenvilaea), pronikavou vůní a později lákavými plody nás překvapí mnohé citrusy např. kumkvat (Fortunella), nenáročné jsou fíkovník (Ficus) či olivovník (Olea).

Exotika na balkóně

Velké rostliny v květináčích, zvláště pokud se jedná o rostliny na kmínku, je vhodné doplnit nižšími letničkami. Použít můžeme běžné pelargónie, petúnie, surfinie, nebo i trvalé druhy jako břečťan, barvínek či brslen. Podsadba nám nejen doplní a zvýrazní estetický dojem rostliny, ale zlepší i vodní a výživovou bilanci zeminy ve velké nádobě. Vysněnou exotickou atmosféru však nezajistí jen rostliny. Až v kombinaci s  dekoračními prvky a materiály a použitím správných barevných odstínů vznikne balkon či terasa s typicky jižním půvabem. K tomu přispěje porostlá pergola jako zdroj stínu a voda ve formě malé fontánky. Teprve pak je atmosféra exotiky je dokonalá.

Trochu problematické může být přezimování exotických rostlin. V závislosti na druhu buď vůbec nesnesou mráz, nebo jen mírný mráz pár stupňů pod nulou. Tomu musíme přizpůsobit termín jejich zazimování, kterým je obvykle druhá polovina až konec září. Vhodné místo na přezimování je například nevytápěná zimní zahrada, chodba či nevytápěné podkroví. V zimě se doporučuje omezit zálivku podle druhu rostliny, zda se jedná o stálezelené nebo opadavé druhy. Na jaře rostliny buď přesadíme, nebo jen přihnojíme a postupně začneme zvyšovat zálivku. Rostliny umístíme ven, až když  pomine nebezpečí mrazů, což  je v našich podmínkách  v dubnu až květnu.

Foto: sxc a autorka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*